A rádió sorozatból kifejlesztett, 1947-től a „Meet the Press” nem kitalált sorozat a legrégebbi televíziós sorozatnak számít: a különböző műfajok fokozatosan kristályosodtak, így kezdetben az állatok gyakran voltak a csillagok sikeres produkciókban („Lassie”, „Fury”, „Flipper”) vagy családokban („Waltons”, „Dallas”, „szörnyen szép család”).

Később a detektívek és detektív történetek egyre inkább hozzáadódtak („San Francisco utcái”; „Rockford nyomozó”, „három angyal Charlie-nak”), valamint a rajzfilmek is nagy sikert ünnepeltek („The Simpsons”,” South Park”, Animes).

A hatvanas években például Nagy-Britanniában kezdődött egy sorozatformájú játék, amely a formátum tipikus mintáit („esernyővel, varázssal és dinnyével”, „a fogoly”) vasalta – a modern időkben végül megérkeztünk a Soros világ végtelen lehetőségeihez. Tehát itt van egy áttekintés a sorozat világának mérföldköveiről: minden idők legjobb sorozatának rangsorolása. A régi és az új színes keveréke.

30. Stranger Things (2016 bemutatni)
Az utóbbi években senkinek sem kellett volna kihagynia a történetet Mike-ról, Dustin-ról, Lucas-ról, Will-ről és Elfi-ről. A szerepek, a nyolcvanas évek nosztalgiája, a tökéletes hangzás és a referenciák, utalások és szándékos sztereotípiák ügyes kezelése arra a tényre vezetett, hogy ez a sorozat szinte minden korosztályban működik.

29. Sötét (2017-2020)
A Netflix első német sorozata 2017-ben világszerte sikeres volt, így az USA-ban még felirattal és eredetiben is figyelték: a sötét rejtély sorozat kissé emlékeztet a „Stranger Things” – re, de összetettebb narratívájában és történeteiben. Mellesleg, a Goodbye nagy címadó dal az Apparat – tól származik, az osztrák Soap&Skin zenésszel együttműködve.

28. The Walking Dead (2010-től napjainkig)
Alapján a képregény-sorozat az azonos nevű, mi lélekszakadva következő a harc a túlélésért egy kis csoport, a túlélők, a kegyetlen zombi apokalipszis: nem csak a tetszhalott állandó veszély, a többi ember is részt vesz, s mindenekelőtt a harc a megőrzése, az erkölcs, a tisztesség, a méltóság szerepet játszik. Tehát sok releváns társadalmi kérdésről is szól, mint például a rasszizmus, az öngyilkosság vagy az abortusz.

27. A korona (2016-A mai napig)
1952 óta a brit Queen Elizabeth II már a trónon volt, és azóta rendszeresen nemcsak magán, hanem politikai eseményes időket is tapasztalt: Peter Morgan sorozata, aki szintén felelős volt a „The Queen” Oscar-díjas filmért, Helen Mirren királynőként, drámaként mutatja be a royals életét, de giccs nélkül, néha komikus szempontokkal. Az ötödik évad után a többszörös díjnyertes sorozat véget ér: az utolsó epizódokban Imelda Staunton („Downton Abbey”, „Harry Potter”) veszi át a királynő szerepét. Korábban Claire Foy az 1-2 évszakok szerepét játszotta, mivel a 3. évad Olivia Colman (Oscar a „kedvenc” számára) királynőnek tekinthető. A 4. évad 2020.November 15-től lesz elérhető a Netflix-en.

26. Amerikai Horror Story (2011-től napjainkig)
Ryan Murphy antológiai sorozata („Ratched”, „The Prom”) minden évszakban más mitikus horror motívumról szól: többek között a szellemekről. Boszorkányok, szörnyszülöttek vagy gyilkosok. A szereplők néhány kivételtől eltekintve változnak, és szinte minden évszakban vannak érdekes vendégsztárok, mint például Naomi Campbell modell, Taissa Farmiga színésznők vagy Mena Suvari, valamint Lady Gaga és Stevie Nicks zenészek.

25. Buffy (1997 – 2003)
Egy egész hét évszak lehetett nézni a vámpírvadász Buffy, játszott Sarah Michelle Gellar, az ő izgalmas, szórakoztató nyüzsgés: a démoni frame történet gyakran látható metaforikusan a tizenéves félelmek az akció. Buffy a műfaj szempontjából is szokatlan, mivel itt a horror, az akció, a dráma vagy a szappan keveredik össze.

24. Barátok (1994-2004)
Tíz évig – 1994-től 2004-ig-figyeltük ezeknek a barátoknak az életét, amely túlmutat egy sitcomon, most pedig kultusz. 2020-ban bejelentették, hogy egy egyszeri új epizódot forgatnak mind a hat főszereplővel, azaz Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry és David Schwimmer.

23. Az Arany Lányok (1985-1992)
Valószínűleg minden idők egyik legnépszerűbb és legötletesebb NBC-s tévésorozata! Az Aranylányok négy idősebb hölgy, akik Floridában egy közös lakásban élnek együtt, és a mindennapi élet legkülönbözőbb problémáival szembesülnek. A látszólag egyszerű sorozatban számos tabu téma foglalkozik, mint például az Alzheimer-kór, a homoszexualitás, a megkülönböztetés, az eutanázia, az időskori szegénység vagy az AIDS.A hölgyek őrülten vicces, felháborítóan megható, elbűvölő (rengeteg 80-as évek vállpárnák és hajlakk), és bátran tompa-újra és újra érdemes elkényezteti ezt a komédia nosztalgia a 80-as évek és a 90-es évek elején.

22. Seinfeld (1989-1998)
A stand-up komikus, Jerry Seinfeld által kifejlesztett sitcom is az egyik legjobb sorozatnak számít: 1989-től 1998-ig futott, nagy sikerrel, és új ékezeteket állított fel. Így keveri a fikciót és a valóságot, hiszen Seinfeld karaktere szintén komikus, és természetesen Jerry Seinfeld játssza. Ez a félig kitalált elem még mindig számos komédia sorozatban jelent meg, például a „Cybill” – ben, amelyben Cybill Shepherd saját verzióját játssza.

21. 6. szám (1967 – 1968)
Az eredeti „The Prisoner” – ben ez a titokzatos sorozat mérföldkő a műfajban: egy meg nem nevezett főszereplőt (Patrick McGoohan) elrabolnak egy furcsa faluba, ahol”6.szám” – ként tartják. Epizódonként minden menekülési kísérlet sikertelen. A sorozat posztmodern, anélkül, hogy ez a kifejezés már akkoriban létezett volna. 2009-ben volt egy remake Ian Mckellennel és Jim Caviezellel a főszerepekben. A sorozat kulturális hatása nagyszerű, utalások vannak rá, többek között a „Simpsons”-ban, olyan formátumok előfutárának tekintik, mint a „Twin Peaks” vagy az „X-Files”, és a nyitó kreditek párbeszéde megtalálható az Iron Maiden „The Prisoner”pályáján.

20. Fekete Könyvek (2000 – 2004)
Az egyesült KIRÁLYSÁG is úttörő vígjáték sorozat: a legjobb példa erre, amellett, hogy a Monty Python vagy Mr Bean, ez a szurok–fekete, keserű sorozat embergyűlölő könyvárus, játszott Dylan Moran, aki híressé vált át a film „Shaun Of the Dead” Simon Pegg – ki is van egy vendég, a „Fekete Könyvek”. Csak 2016 – ban a német televízió szinkronizált verziót mutatott a Tele 5-ben-de az eredeti verziót itt ajánljuk.

19. A Bűnügyi Helyszín Tisztító (2011 – 2018)
Vígjáték, s okosság is együtt Németországban, mint ez a sorozat Bjarne Mädel a vezető szerepet bizonyítja: a drasztikus munkát tisztítás a helyszínen után többnyire véres bűntény történik a bizarr forgatókönyvet kínál sok helyzetet vígjáték, szarkazmus, hanem a lélek. Emellett sok vendégsztár, például Olli Dittrich, Olli Schulz vagy Sandra Hüller ragyogó. Hét szezon után sajnos vége volt.

18. Az Ősrobbanás Elmélete (2007 – 2019)
Nerds mint sorozat csillagok: ez az amerikai sitcom a sikeres duó Chuck Lorre („Cybill”, „két és fél ember”, „a Kominsky módszer”) és Bill Pardy („szörnyen szép család”, „Dharma & Greg”, „a Muppets”) a legnézettebb sorozat Németországban 2014–től 2016 – ig (a reklám szempontjából releváns célcsoportban-mivel annyira vonzónak nevezik). 279 epizóddal ez a sitcom a legtöbb epizóddal, amely valaha is rendkívül intelligens fiatal fizikusokról szól, akiknek társadalmi kompetenciája kissé kívánnivalót hagy maga után. 2010-ben 17 százalékkal több fizikai hallgató iratkozott be Angliába a való életben a sorozat miatt, Stephen Hawking fizikai szupersztár pedig többször is megjelent, mint maga a sorozatban.

17. Miami Vice (1984 – 1989)
Ami a Nyolcvanas években sorozat bumm a sikerek, mint a „Knight Rider”, „Légi Farkas”, illetve „Egy Colt minden Esetben” ez bűncselekmény akció formátum, amely rögzíti egy egész korszak nem csak vizuálisan, hanem zeneileg. Don Johnson, más néven „Sonny” Crockett és Philip Michael Thomas, más néven „Rico” a candy colors és a televisionary epizódjait Jan Hammer nagyszerű szintetizátor-zenéjéhez igazítja.

16. Cserjések (2001 – 2010)
Ez NEKÜNK dramedy mondta, az első személyű perspektíva sok fellépéseket a fiatal orvos, J. D. (Zach Braff) egyrészt egy szatíra a sikeres formátum kórházi sorozat, másrészt a zenei szempontok nagy szerepet játszanak, például egy egész musical epizód. És itt a listánk: nem vagyok Superman: a Scrubs tíz legjobb dala.

15. A Muppet Show (1976 – 1981)
Jim Henson és Frank Oz brit-amerikai báb-és vígjátéksorozata: több mint 100 országban nézték az emberek a Kermit, Miss Piggy, Fozzie Bear & Co butaságait. A sorozat két szinten működik, a gyermekek számára a slapstick – en keresztül, a felnőttek számára pedig a számos utalás más dolgokra. Minden epizódhoz ezt az új formát olyan nagy csillagok csatlakozták, mint Vincent Price vagy Peter Ustinov, valamint a zenészekkel, akik a babákkal játszottak. Közülük többek között Elton John, Alice Cooper vagy Debbie Harry!

14. Downton Abbey (2010 – 2015)

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük